Ubytování na ostrově

Ostrov Pag ubytování

Ostrov Pag patří k nejzajímavějším ostrovům Chorvatska. I když je poměrně velký a rozlohou je pátým největším chorvatským ostrovem, není tak porostlý zelení, jako některé jiné. Také byl již od středověku obydlen jen řídce, neboť obživa zde vždy bývala složitá. Hlavním zdrojem obživy byla výroba a vývoz soli, rybolov a také chov ovcí.

Těm se zde mimořádně daří, jelikož podhorské svahy hýří hlavně zjara čerstvou trávou a také spoustou aromatických bylin, především tymiánem, šalvějí a rozmarýnem. Díky tomu je Pag proslulý chutným jehněčím masem, které zde připravuje na nejrůznější způsoby, tvarohem vyráběným z ovčího mléka, ale především proslaveným Pažským sýrem. Ten se rovněž vyrábí z ovčího mléka a jeho jedinečná, specifická a nezaměnitelná chuť je dána právě stravou ovcí. Mléku dodávají typickou chuť právě bylinky a pak také tráva, která je svěží díky „posolice“, což je vítr ženoucí od moře slanou vodní tříšť na horské svahy.

Dovolená

Při pobytu na Pagu můžete také obdivovat jedinečný ráz a řadu tradičních zvyků, které si místní obyvatelé uchovávají dodnes. Na nejrůznějších slavnostech můžete vidět zdejší typické kroje, zdobené pažskou krajkou, což je další místní tradice.
Pag je turistickým cílem zejména pro ty, kteří vyhledávají klidnou dovolenou, bez neustálého ruchu v tradičních pobřežních střediscích na pevnině, bez přeplněných pláží a hlučného nočního života. I když v tomto směru platí na Pagu jediná výjimka, kterou je městečko Novalja. Ta se stala u mladých lidí jedničkou díky diskotékám a bujarému nočnímu veselí.
Ostrov Pag je sice z větší části pustou krajinou, ale najdete zde i řadu městeček s historickými stavbami a moderními hotely. Na pobřeží je rozeseto i několik letovisek, kde je možné trávit dovolenou například v kempech pod vlastním stanem. Patrně nejpohodlnější ubytování ovšem nabízejí místní rodiny ve svém soukromí. V drtivé většině se ve zdejších privátech ubytujete za stejné ceny, které požadují hotely, ovšem dostane se vám většího klidu a pohodlí, vstřícného jednání a v řadě případů i luxusního stravování, neboť místní lidé jsou velmi pohostinní.

Ubytování v městech

Nejširší nabídku ubytování najdete v největších městech, kterými jsou stejnojmenný Pag, což je správní středisko ostrova, dále Novalja, Mandre, Šimuni a další. Termín největší je ovšem nutno posuzovat místními měřítky. V podstatě to jsou malá městečka zpravidla s jedním náměstím, na kterém stojí kostel či bazilika, několika úzkými uličkami a zvláštní kouzelnou atmosférou, typickou pro středomoří. Ubytovat se tu můžete jak v hotelu, tak v soukromí.

Pag – v bezprostřední blízkosti centra a kousek od pláží najdete několik hotelů, ať už je to Smokva, Pagus, Belveder či další. Například hotel Plazza nebo Revelin Guest House se nacházejí přímo u oblázkové pláže. V městečku je rovněž spousta soukromých penzionů a apartmánů. U většiny z nich je k dispozici soukromé parkoviště zdarma.

Novalja – ideálním ubytováním je prázdninový byt v rekreačním domě, který lze objednat předem. Budete mít zajištěno klidné a nerušené soukromí v moderně vybaveném bytě s klimatizací, terasou, zahradou i parkováním zdarma. Dům stojí poblíž centra, kde jsou obchody a restaurace a na pláž je to několik kroků. V Novalje je i spousta soukromých apartmánů, kde najdete větší komfort než v mnohých hotelech a přitom za stejné, ale i nižší ceny.

Mandre – je to velice klidné středisko, kde je spousta soukromých apartmánů za přijatelné ceny. Ze zdejšího přístavu se podnikají lodní výlety na okolní ostrovy

Na Pagu se můžete ubytovat i v dalších městech, jako je Stará Novalja, Zuboviči, Povljana, Boroviči, Dinjiška nebo oblíbená Potočnica a další. Ve všech je řada hotelů, vesměs pouze s několika pokoji, a také soukromých apartmánů. Kromě toho je možné se ubytovat přímo v privátech, kde najdete maximální pohodlí, nikým nerušený klid a příjemné jednání majitelů.