Dovolená na Pagu

Dovolená – Ostrov Pag

Turisté hledají na Pagu především klid a pohodu, kterými tradiční letoviska na chorvatském pobřeží příliš neoplývají. Dovolená je zde zpříjemněna také díky několika písečným plážím, které jsou pro Chorvatsko až netypické. Zejména pevninské pobřeží je známo především oblázkovými plážemi. Na Pagu je písek skutečně jemný a zlatavý, což ocení jak dospělí, tak hlavně děti, které si zde mohou dosytosti vyhrát při stavění hradů a plácání báboviček. Krásné písečné pláže se nacházejí v letoviscích Stará Novalja, Potočnica a Povljana. K nejkrásnějším patří Čista plaža, která je dostupná autem.

Podmořský svět

Dovolená v Chorvatsku je spojena také s oblíbeným šnorchlováním. Pro tuto zábavu je Pag velice zajímavou destinací. Samozřejmě v hlavních letoviscích toho pod vodou moc neuvidíte. Proto je třeba se vydat do klidnějších míst. Patrně nejlepší šnorchlování najdete u letoviska Mandre, kde je možné spatřit pod hladinou mořské kraby, ryby, mušle, ježovky, sumýše, mořské sasanky, žluté houby, červené hvězdice, příležitostně také sépii či chobotnici. Zejména zátoka Girenica je při vyznavače šnorchlování učiněným rájem. Jsou zde totiž podmořské skalní útesy, které zdobí pestrobarevné mořské řasy a chaluhy. Na dně roste mořská tráva, ve které se ukrývají sépie.
Dalším letoviskem vhodným pro šnorchlování je Potočnica, nebo také u klidnějších pláží v Pažském zálivu.

Výlety

Pobyt u moře si na Pagu můžete zpestřit výlety. Například z přístavu v Mandre vyplouvají výletní lodě na blízké ostrůvky Olib a Silba se zastávkami na koupání a šnorchlování. Na kratší půldenní výlet se můžete vydat z Mandre na ostrůvky Maun a Škrda, kde najdete na dně moře jemný písek a také hezké mušle. Součástí lodních výletů bývají také obědy tvořené rybou, salátem a vínem.

Rovněž z města Pag jsou pořádány lodní výlety, které směřují na opuštěné pláže, které mají účastníci výletu jen sami pro sebe. Atrakcí je mořská jeskyně, kterou můžete navštívit při zpáteční cestě. Je zde spousta ryb a odvážlivci mohou vplavat i dovnitř.

Lodní výlety jsou také pořádány z Novalji, odkud se lze podívat na ostrovy Rab, Cres, Lošinj, nebo dokonce do národního parku Kornati.

Historické památky

Především v městečku Pag a také v Novalje si můžete prohlédnout několik zajímavých pamětihodností. Zejména se jedná o kostely a baziliky. Novalja se pyšní zajímavostí, kterou je antický vodovod vedoucí z Kolanu do Novalji po povrchu a poslední úsek byl v délce několika stovek metrů proražen ve skále pod zemí. Část vodovodu je ve městě přístupná.

Gastronomie

Ke správné dovolené patří také kulinářské zážitky. Na Pagu si nejrůznějších laskomin užijete dosytosti. Především je to proslulý Pažský sýr vyrobený z mléka ovcí, které se pasou na kopcovitých pastvinách porostlých aromatickými bylinami. Díky této pastvě obohacené o tvz. posolici, což je slaná voda nesená od moře větrem, má pažský sýr specifické a nezaměnitelné aroma.
Další pochoutkou je jehněčí maso připravované zde na nejrůznější způsoby. Vařené, opékané na roštu či na rožni, pod pekou nebo v peci. Určitě ochutnejte také skutu, což je měkký a tavený tvaroh vyráběný také z ovčího mléka, ze kterého se vyhotoví syrovátka, od níž se tvaroh odděluje. Namazaný na chléb nebo jako náplň v koláčích chutná výtečně. Syrovátkou se krmí i zdejší prasata, která pak dávají zvláštní a znamenitý pršut, který je další specialitou Pagu.