Zajímavosti

Ostrov Pag zajímavosti

Pag je velice protáhlý ostrov o délce 60 km a šířce od 2 do 10 km. Od pevniny je oddělen Velebitským průlivem, ovšem díky novému Pažskému mostu se lze na ostrov dostat nejen trajektem, ale i přímo autem. Tento unikátní most byl dostavěn v 70. letech minulého století, je dlouhý 340 m a na ostrov se po něm dostanete bez poplatku.

Pobřeží Pagu je rozčleněno několika hlubokými zálivy, kde jsou krásné pláže. Zajímavostí ostrova je, že oproti charakteristickým oblázkovým plážím, které známe z celého jadranského pobřeží, je na Pagu několik krásných písečných pláží.

Na jihovýchodní straně ostrova leží krasové jezero Velo blato a Malo blato. Nejvyšším vrcholem zdejšího pohoří je 348 m vysoký Sveti Vid. Hlavním městem a správním střediskem ostrova je stejnojmenný Pag, kolem něhož se rozkládají velké saliny, z nichž se již odedávna získávala sůl přirozeným odpařováním mořské vody. Z celkové produkce soli v Chorvatsku, se zde získávají 2/3, což je zhruba 33 tisíce tun.

Gastronomie

Nejznámější kulinářskou specialitou je proslavený Pažský sýr vyráběný z ovčího mléka. Přestože je ostrov poměrně pustý a hornatý, poskytuje příhodné podmínky pro ovce, které se pasou na horských svazích. Mají zde dostatek trávy, která je svěží také díky větru zvanému posolica, který na pevninu přináší slanou vlhkost z moře. Dalším prvkem ovlivňujícím konečný produkt je množství bylin, kterým se na zdejších stráních a loukách neobyčejně daří. Především je to rozmarýn, tymián a šalvěj, které dodávají mléku a sýru specifické a neopakovatelné aroma.
Ovčí mléko je také surovinou, ze které se na Pagu vyrábí syrovátka, od níž se odděluje vynikající tvaroh.

Folklór

Na Pagu se udržují některé lidové tradice, které mohou turisté obdivovat zejména při nejrůznějších slavnostech. Zejména jsou to lidové tance a písně a také zdejší kroje. Ty jsou bohatě zdobeny krajkami, které rovněž pocházejí z rukou místních obyvatel. Krajkářství má na Pagu mnohaletou tradici a zejména na venkově můžete spatřit ženy sedící před svými domy a háčkují nejrůznější krajkové výrobky.

Další zajímavosti

Málo míst v Chorvatsku může nabídnout takové množství architektonických, přírodních a turistických zajímavostí jako ostrov Pag. V minulosti se zde střídaly různé národy. Za panování Římanů zde došlo ve 4. století n.l. ke katastrofálnímu zemětřesení, které bylo příčinou propadnutí celého římského města Cissa do moře. Dnes zde stojí osada Caska a zbytky původního města jsou dosud viditelné na dně moře.

Pozoruhodné je samotné hlavní město a správní centrum, které nese stejné jméno jako celý ostrov. Ve středověku bylo zpustošeno boji se Zadarem a místní obyvatelé se rozhodli postavit raději nové město, než opravovat zbořeniny. Výstavbu řídil v 15. století tehdejší věhlasný architekt Juraj Dalmatinec. Dnes je turisticky přitažlivé náměstí s kostelem a bazilikou i další stavby v úzkých uličkách.

Moderní atrakcí je dnes ohromné zábavní centrum v Novalje, které bylo postaveno na zdejší nejznámější pláži Zrče.
Klidnějším místem je městečko a přístav Mandre, odkud se můžete vypravit na výlet lodí na blízké ostrovy, nebo i na velké ostrovy Cres a Rab. Zajímavostí je podmořská jeskyně, kde se to hemží rybami. Kapitán výletní lodi obvykle nasměruje loď až nad jeskyni a zájemci zde mohou šnorchlovat a ti nejodvážnější mohou jeskyní i proplouvat.