Doprava a turismus

Turisté začínají stále ve větším počtu objevovat kouzlo chorvatského ostrova Pag. Na rozdíl od známých letovisek na pevninském pobřeží zde nacházejí větší klid a pohodu, umocněnou průzračným mořem s pestrým podmořským životem, romantickými plážemi, vynikající gastronomií, které dominují mořské plochy a také místní specialita, kterou je proslulý ovčí Pažský sýr. Všechny tyto aspekty včetně turistického zázemí s atrakcemi a možnostmi sportovního vyžití pro děti i dospělé, činí z ostrova Pag jednu z nejkrásnějších destinací v Chorvatsku vůbec.

Cesta na Pag

Most spojující ostrov Pag s pevninou

Donedávna bylo možné se na ostrov dostat pouze trajektem. Ten jezdí samozřejmě stále a ještě bylo zřízeno nové spojení a vybudován nový přístav na Pagu v Žigljenu a na protilehlé pevnině v Prizně, ležící 15 km na jih od Jablance na chorvatském pobřeží.

Nejvíce však rozvoji turismu na Pagu pomohl nový most dlouhý 340 m, který od 70. let minulého století spojuje ostrov Pag s pevninou. Na pevnině začíná u mysu Fortica u osady Miškoviči a na Pagu je výchozím bodem osada Miletiči. Silnice pokračuje na pevnině k magistrále, po které lze cestovat směrem na Zadar a pak dále do Dalmácie. Rovněž na ostrově tvoří dobrá asfaltová vozovka páteřní komunikaci po celém ostrově. V její blízkosti leží hlavní ostrovní obce nebo letoviska, jako je Novalja, Kolan, stejnojmenné hlavní město Pag a Dinjiška. Z hlavní silnice pak odbočují mnohé místní, také asfaltové komunikace k dalším místům, kde je ubytování a krásné pláže. Silnice vede až na nejzápadnější cíp ostrova, kterým je poloostrov Lun.

Máte dotaz k ostrovu, dopravě nebo ubytování? Napište nám zprávu.

Města a turismus

Přes rozvoj v posledních letech je ostrov Pag stále cílem turistů dávajících přednost jednoduššímu, levnějšímu a hlavně klidnějšímu pobytu u Jadranu. Láká je sem také úžasně čisté moře, bohatý podmořský svět, který láká milovníky šnorchlování a potápění a také pláže. Chorvatské pobřeží je známé většinou oblázkovými plážemi. Ty jsou na Pagu také, ovšem najdete zde ve srovnání s jinými destinacemi mnohem více písečných pláží.

Na Pagu najdete kromě klidu i zábavní a společenské možnosti, především v městečku Pag. Jedničkou u mladých se však stalo městečko Novalja.

Největším městem a přístavem ostrova je stejnojmenný Pag, který je administrativním střediskem. Nachází se na jihovýchodním pobřeží u Pažského zálivu, který postupně přechází v mělké slané jezero. Samotné město utrpělo ve středověku značné škody po bojích se Zadarem, a proto se místní rozhodli vybudovat opodál nové město Pag. Budování začalo v 15. století a řídil je proslulý architekt své doby Juraj Dalmatinec. Dodnes můžete obdivovat mnoho honosných staveb, především Knížecí palác a hlavně dominantu náměstí kostel Nanebevzetí Panny Marie.
Dalšími tradičními městečky jsou Novalja a Povljana, ale také menší sídla jako například Stará Novalja, Potočnica, Mandre či osady západně od města Pag, kterými jsou Vodice, Bošana a Sv. Marko.

Cestovní ruch je dnes pro ostrov nejdůležitějším zdrojem prostředků. Už v minulosti měl svou tradici, neboť v r. 1929 byl vytištěn první turistický prospekt Pagu a taky v této době existoval první hotel na Pagu. Hlavní větší rozmach turismu zažil ostrov na začátku 60. let minulého století, ovšem teprve s výstavbou komunikací a především Pažského mostu se Pag stává stále oblíbenější destinací.